Hirose Electric Co Ltd FX8-120P-SV1(21)
FX8-120P-SV1(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-120P-SV1(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-120P-SV1(21).pdf
Availability of FX8-120P-SV1(21)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX8-120P-SV1(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-120P-SV1(21)
Internal Part NumberEIS-FX8-120P-SV1(21)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.152" (3.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-120P-SV1(21)
Related LinksFX8-120P, FX8-120P-SV1(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-120P-SV1(21) Details Description
Related parts for FX8-120P-SV1(21)
CABLE MCX-RA/MCX-RA 36" 735A datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 100MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8USON datasheet.pdf
PRIME SNIFFER LITE datasheet.pdf
MODULE DDR 512MB SODIMM TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf