Hirose Electric Co Ltd FX8-120P-SV1(92)
FX8-120P-SV1(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-120P-SV1(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-120P-SV1(92).pdf
Availability of FX8-120P-SV1(92)
QUANTITY
FX8-120P-SV1(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-120P-SV1(92)
Internal Part NumberEIS-FX8-120P-SV1(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.152" (3.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-120P-SV1(92)
Related LinksFX8-120P, FX8-120P-SV1(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-120P-SV1(92) Details Description
Related parts for FX8-120P-SV1(92)
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK WHT NETKEY SER datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf