Hirose Electric Co Ltd FX8-60P-SV(71)
FX8-60P-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-60P-SV(71)
Brief Description
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-60P-SV(71).pdf
Availability of FX8-60P-SV(71)
QUANTITY
FX8-60P-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-60P-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX8-60P-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.112" (2.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-60P-SV(71)
Related LinksFX8-60P, FX8-60P-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-60P-SV(71) Details Description
Related parts for FX8-60P-SV(71)
IC DDS DAC 14BIT 400MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
GDT 300V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf