Hirose Electric Co Ltd FX8C-100P-SV2(71)
FX8C-100P-SV2(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-100P-SV2(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-100P-SV2(71).pdf
Availability of FX8C-100P-SV2(71)
QUANTITY
FX8C-100P-SV2(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-100P-SV2(71)
Internal Part NumberEIS-FX8C-100P-SV2(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 12mm
Height Above Board0.254" (6.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-100P-SV2(71)
Related LinksFX8C-100, FX8C-100P-SV2(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-100P-SV2(71) Details Description
Related parts for FX8C-100P-SV2(71)
JUMPER-H1504TR/A2015Y/X 12" datasheet.pdf
SINGLE WIRE BATTERY MONITOR IC datasheet.pdf
IC DAS 8BIT 8CH 28-DIP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 3.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED HI BLU 110V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf