Hirose Electric Co Ltd FX8C-100P-SV2(91)
FX8C-100P-SV2(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-100P-SV2(91)
Brief Description
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-100P-SV2(91).pdf
Availability of FX8C-100P-SV2(91)
QUANTITY
FX8C-100P-SV2(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-100P-SV2(91)
Internal Part NumberEIS-FX8C-100P-SV2(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Standard Package14
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 12mm
Height Above Board0.254" (6.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-100P-SV2(91)
Related LinksFX8C-100, FX8C-100P-SV2(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-100P-SV2(91) Details Description
Related parts for FX8C-100P-SV2(91)
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf