Hirose Electric Co Ltd FX8C-100P-SV4(91)
FX8C-100P-SV4(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-100P-SV4(91)
Brief Description
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-100P-SV4(91).pdf
Availability of FX8C-100P-SV4(91)
QUANTITY
FX8C-100P-SV4(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-100P-SV4(91)
Internal Part NumberEIS-FX8C-100P-SV4(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Standard Package14
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights9mm, 14mm
Height Above Board0.333" (8.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-100P-SV4(91)
Related LinksFX8C-100, FX8C-100P-SV4(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-100P-SV4(91) Details Description
Related parts for FX8C-100P-SV4(91)
IC RCVR PLL ASK 450MHZ 20-SSOP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF 12A LO SIDE 8SOIC datasheet.pdf
ATCA GUIDE MODULE RA MALE datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V S2H 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM FLAT LENS 12.0 datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 300W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf