Hirose Electric Co Ltd FX8C-120P-SV(93)
FX8C-120P-SV(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-120P-SV(93)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-120P-SV(93).pdf
Availability of FX8C-120P-SV(93)
QUANTITY
FX8C-120P-SV(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-120P-SV(93)
Internal Part NumberEIS-FX8C-120P-SV(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 10mm
Height Above Board0.175" (4.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-120P-SV(93)
Related LinksFX8C-120, FX8C-120P-SV(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-120P-SV(93) Details Description
Related parts for FX8C-120P-SV(93)
RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DRV/RCV ECL QUAD DIFF 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
STD WIRE DEFLECTOR SID datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf