Hirose Electric Co Ltd FX8C-140P-SV2(21)
FX8C-140P-SV2(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-140P-SV2(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-140P-SV2(21).pdf
Availability of FX8C-140P-SV2(21)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX8C-140P-SV2(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-140P-SV2(21)
Internal Part NumberEIS-FX8C-140P-SV2(21)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions140
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 12mm
Height Above Board0.254" (6.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-140P-SV2(21)
Related LinksFX8C-140, FX8C-140P-SV2(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-140P-SV2(21) Details Description
Related parts for FX8C-140P-SV2(21)
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SW ROTRY ADJ LVR ROL SPDT 120V datasheet.pdf
IC HOT-SWAP SWITCH -48V 16-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS75005-023 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf