Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV1(92)
FX8C-60P-SV1(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-60P-SV1(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-60P-SV1(92).pdf
Availability of FX8C-60P-SV1(92)
QUANTITY
FX8C-60P-SV1(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-60P-SV1(92)
Internal Part NumberEIS-FX8C-60P-SV1(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights6mm, 11mm
Height Above Board0.214" (5.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-60P-SV1(92)
Related LinksFX8C-60P, FX8C-60P-SV1(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-60P-SV1(92) Details Description
Related parts for FX8C-60P-SV1(92)
IC MCU 16BIT 32KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.71VC SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 512KBIT 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf