Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV4(21)
FX8C-60P-SV4(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-60P-SV4(21)
Brief Description
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-60P-SV4(21).pdf
Availability of FX8C-60P-SV4(21)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX8C-60P-SV4(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-60P-SV4(21)
Internal Part NumberEIS-FX8C-60P-SV4(21)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights9mm, 14mm
Height Above Board0.333" (8.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-60P-SV4(21)
Related LinksFX8C-60P, FX8C-60P-SV4(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-60P-SV4(21) Details Description
Related parts for FX8C-60P-SV4(21)
RES SMD 158 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 612 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC AMP AUD 150W STER D 44HTSSOP datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf