Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV4(71)
FX8C-60P-SV4(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-60P-SV4(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS VERT SMD
Datasheet Download
FX8C-60P-SV4(71).pdf
Availability of FX8C-60P-SV4(71)
QUANTITY
FX8C-60P-SV4(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-60P-SV4(71)
Internal Part NumberEIS-FX8C-60P-SV4(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights9mm, 14mm
Height Above Board0.333" (8.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-60P-SV4(71)
Related LinksFX8C-60P, FX8C-60P-SV4(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-60P-SV4(71) Details Description
Related parts for FX8C-60P-SV4(71)
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT XSR 16POS .6MM IDC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 13KV NONSTND datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 75 OHM 25W datasheet.pdf