Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV6(91)
FX8C-60P-SV6(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-60P-SV6(91)
Brief Description
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-60P-SV6(91).pdf
Availability of FX8C-60P-SV6(91)
QUANTITY
FX8C-60P-SV6(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-60P-SV6(91)
Internal Part NumberEIS-FX8C-60P-SV6(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights11mm, 16mm
Height Above Board0.427" (10.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-60P-SV6(91)
Related LinksFX8C-60P, FX8C-60P-SV6(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-60P-SV6(91) Details Description
Related parts for FX8C-60P-SV6(91)
RES SMD 10.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .109" .084"L datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED BLINKING RED CLR 5MM RND T/H datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 20A SPMAA-A26 datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
M6268 4 1/2 IN LABEL, SYMBOL datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A datasheet.pdf