Hirose Electric Co Ltd FX8C-60S-SV(91)
FX8C-60S-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-60S-SV(91)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-60S-SV(91).pdf
Availability of FX8C-60S-SV(91)
QUANTITY
FX8C-60S-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-60S-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX8C-60S-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.156" (3.96mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-60S-SV(91)
Related LinksFX8C-60, FX8C-60S-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-60S-SV(91) Details Description
Related parts for FX8C-60S-SV(91)
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 36TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 17POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 30 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf