Hirose Electric Co Ltd FX8C-80S-SV(62)
FX8C-80S-SV(62) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-80S-SV(62)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-80S-SV(62).pdf
Availability of FX8C-80S-SV(62)
QUANTITY
FX8C-80S-SV(62) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-80S-SV(62)
Internal Part NumberEIS-FX8C-80S-SV(62)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.156" (3.96mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-80S-SV(62)
Related LinksFX8C-80, FX8C-80S-SV(62) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-80S-SV(62) Details Description
Related parts for FX8C-80S-SV(62)
CAP TANT 22UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 85A DO203AB datasheet.pdf
IC CLK DUAL FIFO MEMORY 132-QFP datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
MODULE 1CT:2CT 1.2MH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL PCB GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf