Fox Electronics FXO-HC330R-250
FXO-HC330R-250 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC330R-250
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 250.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC330R-250.pdf
Availability of FXO-HC330R-250
QUANTITY
FXO-HC330R-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC330R-250
Internal Part NumberEIS-FXO-HC330R-250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC33
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency250MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC330R-250
Related LinksFXO-HC3, FXO-HC330R-250 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC330R-250 Details Description
Related parts for FXO-HC330R-250
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DP83848C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN CORONA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf