Fox Electronics FXO-HC525-106.25
FXO-HC525-106.25 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC525-106.25
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC525-106.25.pdf
Availability of FXO-HC525-106.25
QUANTITY
FXO-HC525-106.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC525-106.25
Internal Part NumberEIS-FXO-HC525-106.25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC52
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency106.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC525-106.25
Related LinksFXO-HC52, FXO-HC525-106.25 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC525-106.25 Details Description
Related parts for FXO-HC525-106.25
IDC CABLE - MDK14K/MC14G/MDK14K datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FMAL GOLD PCB BLK datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
LED CLA1B COOL WHT 75CRI 4PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 102 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
LED LENS 5MM SQUARE STD CLEAR datasheet.pdf
DIE SET FOR M/5 FRAME datasheet.pdf
"MICRO 51C PIN 6"" RBW FLOAT" datasheet.pdf