Vishay/BCcomponents BFC247035563
BFC247035563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247035563
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC247035563.pdf
Availability of BFC247035563
QUANTITY
BFC247035563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247035563
Internal Part NumberEIS-BFC247035563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247035563
Related LinksBFC247, BFC247035563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247035563 Details Description
Related parts for BFC247035563
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
SW MAG REED SPST 20-25AT 200V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
POSITIONER STATIC MS datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf