Vishay/Dale RLR07C1372FPRSL
RLR07C1372FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1372FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1372FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1372FPRSL
QUANTITY
RLR07C1372FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1372FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1372FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1372FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1372FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1372FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1372FPRSL
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 51K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 30-120VAC/DC PNL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.5" DIA BLACK datasheet.pdf