Fox Electronics FXO-HC526R-50
FXO-HC526R-50 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC526R-50
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC526R-50.pdf
Availability of FXO-HC526R-50
QUANTITY
FXO-HC526R-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC526R-50
Internal Part NumberEIS-FXO-HC526R-50
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC52
PackagingCut Tape (CT)
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC526R-50
Related LinksFXO-HC, FXO-HC526R-50 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC526R-50 Details Description
Related parts for FXO-HC526R-50
CONN HEADER 24POS .050" R/A GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 208BGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 2.5A 30 MOHM TH datasheet.pdf