Vishay/Dale RNC55J8062BRB14
RNC55J8062BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8062BRB14
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8062BRB14.pdf
Availability of RNC55J8062BRB14
QUANTITY
RNC55J8062BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8062BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8062BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8062BRB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8062BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8062BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J8062BRB14
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 205MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RETRACT RAM SPRING ASSEMBLY datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2X.33MH 6.1A T/H datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CAP 500F -20%, +50% 2.7V T/H datasheet.pdf