Fox Electronics FXO-HC526R-75
FXO-HC526R-75 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC526R-75
Brief Description
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC526R-75.pdf
Availability of FXO-HC526R-75
QUANTITY
FXO-HC526R-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC526R-75
Internal Part NumberEIS-FXO-HC526R-75
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC52
PackagingDigi-Reel®
TypeXO (Standard)
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)29mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC526R-75
Related LinksFXO-HC, FXO-HC526R-75 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC526R-75 Details Description
Related parts for FXO-HC526R-75
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC WIDEBAND DGTL TX RX 484BGA datasheet.pdf
RES 158 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT MAX16955 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 320MA 440 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA SOC 10K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
IC XTAL OSC FIELD PROGR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
100UF 25V 7.925X20.625 85C AXI datasheet.pdf