Fox Electronics FXO-HC530-11.0592
FXO-HC530-11.0592 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530-11.0592
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530-11.0592.pdf
Availability of FXO-HC530-11.0592
QUANTITY
FXO-HC530-11.0592 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530-11.0592
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530-11.0592
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530-11.0592
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC530-11.0592 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530-11.0592 Details Description
Related parts for FXO-HC530-11.0592
Connector Receptacle 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 9' BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8VSSOP datasheet.pdf
RES 931 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 35MA 37 OHM SMD datasheet.pdf