SiTIME SIT1602AIR1-28E
SIT1602AIR1-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIR1-28E
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602AIR1-28E.pdf
Availability of SIT1602AIR1-28E
QUANTITY
SIT1602AIR1-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIR1-28E
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIR1-28E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIR1-28E
Related LinksSIT1602, SIT1602AIR1-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIR1-28E Details Description
Related parts for SIT1602AIR1-28E
IC REG SWITCHD CAP 1.2V 10WSON datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM SUP RED 660NM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 12.5A AC/DC datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 3.1UH N92 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf