Fox Electronics FXO-HC530-2.048
FXO-HC530-2.048 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530-2.048
Brief Description
OSCILLATOR XO 2.048MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530-2.048.pdf
Availability of FXO-HC530-2.048
QUANTITY
FXO-HC530-2.048 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530-2.048
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530-2.048
TypeXO (Standard)
Frequency2.048MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530-2.048
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC530-2.048 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530-2.048 Details Description
Related parts for FXO-HC530-2.048
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 16DIP datasheet.pdf
METRAL 4RX8M RA RCP STB datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 2500V 5A SOT227B datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W T18 datasheet.pdf