Fox Electronics FXO-HC530R-250
FXO-HC530R-250 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530R-250
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 250.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530R-250.pdf
Availability of FXO-HC530R-250
QUANTITY
FXO-HC530R-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530R-250
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530R-250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency250MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530R-250
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC530R-250 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530R-250 Details Description
Related parts for FXO-HC530R-250
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 14TSSOP datasheet.pdf
BOX MULTI-TAP 20A-120V 5-20UL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 630MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB RDIMM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V DPAK datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf