Fox Electronics FXO-HC535-32.768
FXO-HC535-32.768 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-32.768
Brief Description
OSC XO 32.768MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-32.768.pdf
Availability of FXO-HC535-32.768
QUANTITY
FXO-HC535-32.768 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-32.768
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-32.768
TypeXO (Standard)
Frequency32.768MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-32.768
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC535-32.768 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-32.768 Details Description
Related parts for FXO-HC535-32.768
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SLEEVE EXP GRY 0.25" (6.4MM) datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2.25 GAS NEO 14V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.02K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf