Fox Electronics FXO-HC535-36
FXO-HC535-36 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-36
Brief Description
OSC XO 36.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-36.pdf
Availability of FXO-HC535-36
QUANTITY
FXO-HC535-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-36
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-36
TypeXO (Standard)
Frequency36MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-36
Related LinksFXO-HC, FXO-HC535-36 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-36 Details Description
Related parts for FXO-HC535-36
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V TO92 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 450MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
VHDM BP 8R 10C SIG ADV MATE SHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A TO-220 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 3W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf