Fox Electronics FXO-HC535-50
FXO-HC535-50 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-50
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-50.pdf
Availability of FXO-HC535-50
QUANTITY
FXO-HC535-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-50
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-50
Related LinksFXO-HC, FXO-HC535-50 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-50 Details Description
Related parts for FXO-HC535-50
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388BGA datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 4POS datasheet.pdf
SOLID STATE OPTICAL MOUSE SENSOR datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
IC CTLR OVP W/FET 5.80V 8-UDFN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2320-A datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.5PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf