Fox Electronics FXO-HC535R-1.024
FXO-HC535R-1.024 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535R-1.024
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.024MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535R-1.024.pdf
Availability of FXO-HC535R-1.024
QUANTITY
FXO-HC535R-1.024 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535R-1.024
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535R-1.024
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1.024MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535R-1.024
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC535R-1.024 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535R-1.024 Details Description
Related parts for FXO-HC535R-1.024
IC BANDWITH CODEC 1-CH 64 LQFP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 3V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SEAL PLUG datasheet.pdf
EM 230X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER ISOL datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf