Fox Electronics FXO-HC535R-75
FXO-HC535R-75 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535R-75
Brief Description
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535R-75.pdf
Availability of FXO-HC535R-75
QUANTITY
FXO-HC535R-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535R-75
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535R-75
TypeXO (Standard)
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535R-75
Related LinksFXO-HC, FXO-HC535R-75 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535R-75 Details Description
Related parts for FXO-HC535R-75
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 60V 2A 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 4KV X7R 3640 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FF3 MAGNETICALLY ACTUATED datasheet.pdf
500 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf