Fox Electronics FXO-HC536R-42.5
FXO-HC536R-42.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC536R-42.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 42.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC536R-42.5.pdf
Availability of FXO-HC536R-42.5
QUANTITY
FXO-HC536R-42.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC536R-42.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC536R-42.5
TypeXO (Standard)
Frequency42.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC536R-42.5
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC536R-42.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC536R-42.5 Details Description
Related parts for FXO-HC536R-42.5
HOOK-UP SOLID 24AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY RG58/U 48" datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 630A 690V BRITISH datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 32LFCSP datasheet.pdf
CLEAN&FINISH ROLL 24"X30' A MED datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
M32 BLANKING PIECE datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 330UF 25 MOHM datasheet.pdf