Fox Electronics FXO-HC730-16.393
FXO-HC730-16.393 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-16.393
Brief Description
OSC XO 16.393MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-16.393.pdf
Availability of FXO-HC730-16.393
QUANTITY
FXO-HC730-16.393 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-16.393
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-16.393
TypeXO (Standard)
Frequency16.393MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-16.393
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730-16.393 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-16.393 Details Description
Related parts for FXO-HC730-16.393
TRIMMER 50 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC SERIAL-OUT SHIFTER 16-DIP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SC70-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRPL N-INV US8 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 3.81MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 8SIP datasheet.pdf
SINGLE ACCESS BASE datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 680MA 180 MOHM datasheet.pdf
INSERT W/O CONTACTS 108POS CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf