Fox Electronics FXO-HC730-16.5
FXO-HC730-16.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-16.5
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-16.5.pdf
Availability of FXO-HC730-16.5
QUANTITY
FXO-HC730-16.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-16.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-16.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency16.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-16.5
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC730-16.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-16.5 Details Description
Related parts for FXO-HC730-16.5
TOOL STRIPPING CONDUCTS/CABLES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf