Fox Electronics FXO-HC730-166
FXO-HC730-166 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-166
Brief Description
OSC XO 166.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-166.pdf
Availability of FXO-HC730-166
QUANTITY
FXO-HC730-166 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-166
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-166
TypeXO (Standard)
Frequency166MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-166
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730-166 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-166 Details Description
Related parts for FXO-HC730-166
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 6.5-18VIN 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
BVF7.62HP/3/180MF2 BCF/6R BK datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf