Fox Electronics FXO-HC730-21.76
FXO-HC730-21.76 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-21.76
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 21.76MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-21.76.pdf
Availability of FXO-HC730-21.76
QUANTITY
FXO-HC730-21.76 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-21.76
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-21.76
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency21.76MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-21.76
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC730-21.76 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-21.76 Details Description
Related parts for FXO-HC730-21.76
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 9V datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
9POS DSUB SHELL KIT datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MLP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 14POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 240VAC datasheet.pdf