Fox Electronics FXO-HC730-26.6666
FXO-HC730-26.6666 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-26.6666
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 26.6666MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-26.6666.pdf
Availability of FXO-HC730-26.6666
QUANTITY
FXO-HC730-26.6666 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-26.6666
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-26.6666
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency26.6666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-26.6666
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730-26.6666 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-26.6666 Details Description
Related parts for FXO-HC730-26.6666
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 16-WQFN (3x3) datasheet.pdf
SCR THYRISTOR SGL 1400V WC-800 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC REG ADJ 2.8A 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 3.2A 380 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf