Fox Electronics FXO-HC730-53.125
FXO-HC730-53.125 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-53.125
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 53.125MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-53.125.pdf
Availability of FXO-HC730-53.125
QUANTITY
FXO-HC730-53.125 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-53.125
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-53.125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency53.125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-53.125
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730-53.125 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-53.125 Details Description
Related parts for FXO-HC730-53.125
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC DO201A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf