Fox Electronics FXO-HC730-66.14
FXO-HC730-66.14 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-66.14
Brief Description
OSCILLATOR XO 61.14MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-66.14.pdf
Availability of FXO-HC730-66.14
QUANTITY
FXO-HC730-66.14 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-66.14
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-66.14
TypeXO (Standard)
Frequency66.14MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-66.14
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC730-66.14 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-66.14 Details Description
Related parts for FXO-HC730-66.14
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 51.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf