Fox Electronics FXO-HC730-66
FXO-HC730-66 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-66
Brief Description
OSC XO 66.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-66.pdf
Availability of FXO-HC730-66
QUANTITY
FXO-HC730-66 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-66
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-66
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-66
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730-66 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-66 Details Description
Related parts for FXO-HC730-66
CONN HEADER 30POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256BGA datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
COVERPLATE BLANK BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.5A TO-220CP datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20K OHM 10SRT datasheet.pdf