Fox Electronics FXO-HC730R-16
FXO-HC730R-16 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-16
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-16.pdf
Availability of FXO-HC730R-16
QUANTITY
FXO-HC730R-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-16
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-16
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-16
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730R-16 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-16 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-16
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENS PROX IND 35MM AC/DC2W-NO datasheet.pdf
CONN RCPT HM 55POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
RES 47 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16NSOIC datasheet.pdf
ADJUSTABLE WIRE STOP DLH LOC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FILT DSUB 37POS M-F ADPTR datasheet.pdf