Fox Electronics FXO-HC730R-39.936
FXO-HC730R-39.936 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-39.936
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 39.936MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-39.936.pdf
Availability of FXO-HC730R-39.936
QUANTITY
FXO-HC730R-39.936 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-39.936
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-39.936
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency39.936MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-39.936
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730R-39.936 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-39.936 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-39.936
RES TEMP SENS 680 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 4KV X7R 3640 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.020" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf