Fox Electronics FXO-HC730R-42.84
FXO-HC730R-42.84 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-42.84
Brief Description
OSCILLATOR XO 42.84MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-42.84.pdf
Availability of FXO-HC730R-42.84
QUANTITY
FXO-HC730R-42.84 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-42.84
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-42.84
TypeXO (Standard)
Frequency42.84MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-42.84
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730R-42.84 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-42.84 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-42.84
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 36QSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A TO220FP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GPP 3A 200V DO-214AB datasheet.pdf