Fox Electronics FXO-HC730R-51.84
FXO-HC730R-51.84 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-51.84
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 51.84MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-51.84.pdf
Availability of FXO-HC730R-51.84
QUANTITY
FXO-HC730R-51.84 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-51.84
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-51.84
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency51.84MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-51.84
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730R-51.84 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-51.84 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-51.84
CONN PLUG IDT 6POS 2.5MM PCB datasheet.pdf
KIT HEATSHRNK 6" 126 PCS BLK datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
RES SMD 1.06K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf