Fox Electronics FXO-HC735-12.8
FXO-HC735-12.8 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-12.8
Brief Description
OSCILLATOR XO 12.8MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-12.8.pdf
Availability of FXO-HC735-12.8
QUANTITY
FXO-HC735-12.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-12.8
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-12.8
TypeXO (Standard)
Frequency12.8MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-12.8
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC735-12.8 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-12.8 Details Description
Related parts for FXO-HC735-12.8
FIXED IND 820NH 150MA 650 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.1A SOT-223 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf