Fox Electronics FXO-HC735-41.5
FXO-HC735-41.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-41.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 41.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-41.5.pdf
Availability of FXO-HC735-41.5
QUANTITY
FXO-HC735-41.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-41.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-41.5
TypeXO (Standard)
Frequency41.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-41.5
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC735-41.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-41.5 Details Description
Related parts for FXO-HC735-41.5
PC BOARD 4"X5" PTH/GND 0.1" datasheet.pdf
CONN JACK 20POS MALE CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
AS-845T BUTT SPLICE SEAMLESS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A MPG06 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf