Fox Electronics FXO-HC735-55
FXO-HC735-55 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-55
Brief Description
OSC XO 55.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-55.pdf
Availability of FXO-HC735-55
QUANTITY
FXO-HC735-55 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-55
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-55
TypeXO (Standard)
Frequency55MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-55
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735-55 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-55 Details Description
Related parts for FXO-HC735-55
CONN WIRE ENTRY SEAL KIT SZ17-16 datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X10.5X0.13" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
RESONATOR CER 20.00MHZ SMD datasheet.pdf