Fox Electronics FXO-HC735-56.65
FXO-HC735-56.65 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-56.65
Brief Description
OSCILLATOR XO 56.65MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-56.65.pdf
Availability of FXO-HC735-56.65
QUANTITY
FXO-HC735-56.65 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-56.65
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-56.65
TypeXO (Standard)
Frequency56.65MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-56.65
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC735-56.65 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-56.65 Details Description
Related parts for FXO-HC735-56.65
IC FLASH 4MBIT 70NS 80LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC USB BATTERY CHARGER 20-QFN datasheet.pdf
RES 47M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 15-20AWG CRIMP TRM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SOLDER 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf