Fox Electronics FXO-HC735-62.208
FXO-HC735-62.208 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-62.208
Brief Description
OSC XO 62.208MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-62.208.pdf
Availability of FXO-HC735-62.208
QUANTITY
FXO-HC735-62.208 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-62.208
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-62.208
TypeXO (Standard)
Frequency62.208MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-62.208
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735-62.208 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-62.208 Details Description
Related parts for FXO-HC735-62.208
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 630A 1250V 3BKN/90 AR CU datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MON DUAL TSOT23-8 datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM 388VC R6 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
LED PM INDICATOR RECESSED RED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf