Fox Electronics FXO-HC735-86.558
FXO-HC735-86.558 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-86.558
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 86.558MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-86.558.pdf
Availability of FXO-HC735-86.558
QUANTITY
FXO-HC735-86.558 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-86.558
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-86.558
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency86.558MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-86.558
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735-86.558 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-86.558 Details Description
Related parts for FXO-HC735-86.558
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 6.8A U-DFN2020-6 datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.3W DO41 datasheet.pdf