Fox Electronics FXO-HC735-87
FXO-HC735-87 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-87
Brief Description
OSC XO 87.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-87.pdf
Availability of FXO-HC735-87
QUANTITY
FXO-HC735-87 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-87
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-87
TypeXO (Standard)
Frequency87MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-87
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735-87 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-87 Details Description
Related parts for FXO-HC735-87
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS STR datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf